Avanti 2017

Avanti 2017: kiekvienam prieinama prabanga, įvertinta užsienio profesionalų

Balandžio 20 dieną vieno ryškiausių šių dienų muzikos kūrėjo ir atlikėjo Lietuvoje Liutauro Janušaičio ir VDU kamerinio orkestro koncertu buvo uždarytas šeštasis kamerinės muzikos festivalis „Avanti“. Per dvi savaites šešis koncertus Kauno miestui padovanojęs festivalis ne tik suteikė progą mėgautis aukščiausios kokybės kamerine muzika, bet ir sulaukė šiltų atsiliepimų iš užsienio svečių.

Vytauto Didžiojo universiteto organizuotas festivalis užpildė keturias Kauno erdves, kuriose pristatė puikius Lietuvos bei užsienio atlikėjus, jaunų kompozitorių premjeras, klasikinės bei modernios vokalinės muzikos koncertus. Balandžio 6 dieną Kauno valstybinėje filharmonijoje atidarytas festivalis po kelių dienų pakvietė klausytis akordeono virtuozų – kylančios italų žvaigždės Antonio Spaccarotella bei Lietuvoje puikiai žinomo Laimono Salijaus. Festivalyje pristatytas ir Jungtinėje karalystėje kuriantis duetas – rusų baritonas Alexey Gusev bei Lietuvoje gimęs pianistas Paulius Rudokas. Visą eilę Lietuvos dainininkų ir muzikantų koncertų vainikavo naujausio Liutauro Janušaičio albumo „Two Different Sides“ pristatymas, kuriame pasirodė ir trimitininkas iš JAV Jason Hunter.

Pusė festivalio koncertų neapsiėjo be VDU kamerinio orkestro, kuris Kaune jau žinomas ne tik kaip kokybiškos kamerinės muzikos ženklas, bet ir kaip inovatyvių idėjų, eksperimentų šalininkas. Orkestro direktorė ir festivalio „Avanti“ vadovė Rita Bieliauskaitė teigia, jog nepaisant to, kad šįmet koncertų kiekis buvo kiek mažesnis nei ankstesniais metais, kokybe „Avanti 2017“ stipriai pranoko iki šiol vykusius festivalius. „Šių metų progresu esu labai patenkinta, – teigė R. Bieliauskaitė, – kiekvienas koncertas buvo vertas pačios išrankiausios publikos. Ypatingai didžiuojuosi tuo, kad pavyko iš Glazgo nors trumpam į Lietuvą sugrąžinti Paulių Rudoką drauge su jo kolega Alexey Gusev. Itin svarbu ir tai, kad pavyko įkalbinti akordeonininką Spaccarotella savo kūrinio premjerą atlikti būtent Kaune. Dėl uždarymo koncerto buvome ramūs, nes visai neseniai dalį programos buvome „surepetavę“ Jungtinėse valstijose; tik šįkart L. Janušaičio albumo pristatymas pradžiugino ne tik puikia muzika, bet ir įstabiu scenos apšvietimu.“

Balandžio 6 dieną festivalį atidarė koncertas Kauno nacionalinėje filharmonijoje, kuriame solo partijas atlikti pakviesti arfininkė Joana Daunytė ir Giedrius Gelgotas. Koncerto klausyti atvyko JAV dirigentas Christopher Lyndon-Gee, kuris neslėpė savo susižavėjimo Lietuvos muzikos atlikėjais ir kūrėjais: „Joanos Daunytės ir Giedriaus Gelgoto gebėjimus žinojau ir anksčiau, tačiau šiame koncerte visiškai įsitikinau, kad tai – pasaulinio lygio atlikėjai. Savo karjeros metu nedaug kartų buvau taip sujaudintas gyvo muzikos atlikimo.

Daunytės muzikos lengvumui ir sklandumui nupasakoti man turbūt neužtektų žinomų žodžių. Giedriaus Gelgoto negaliu vadinti niekaip kitaip, tik pačiu tikriausiu virtuozu, kurio muzika greta įstabios technikos persunkta nepaprasto švelnumo – nestebina tai, kad jo mokytojas buvo genialus britų fleitininkas William Bennett. Po šio koncerto pats jaučiu paskatą parodyti šiuos atlikėjus visam pasauliui.“

Balandžio 11 dienos koncerte „Akordeono virtuozai“ drauge su Kauno publika akordeono muzika mėgavosi svečias iš Italijos – akordeonininkas Mirco Patarini, šiuo metu ne tik koncertuojantis visame pasaulyje, bet ir einantis įmonės prezdento pareigas jo paties ir jo dviejų brolių įkurtoje akordeonų gamybos įmonėje „Scandalli Accordions S.r.l.“. „Esu nepaprastai sužavėtas koncertu Kaune“, svečiuodamasis Lietuvoje kalbėjo M. Patarini, „Muzikos srityje dirbu ilgai ir pažįstu įvairias šios srities puses, tad galiu drąsiai teigti, jog ne taip dažnai pasitaiko, kad aukšto lygio orkestras rengtų bendrus projektus su akordeonininkais – tuo festivalis „Avanti“ tikrai išskirtinis. Nustebino ir tai, kad didžiulė salė buvo beveik pilna žiūrovų – vadinasi, čia kokybiška muzika yra reikalinga ir suprantama.“ Šiuo metu M. Patarini yra vienas iš žmonių, savo žiniomis bei pastangomis leidžiančių kasmet auginti festivalio „Avanti“ kokybę bei įvairovę.

Fetsivalio „Avanti“ organizatoriai džiaugiasi kasmet svečių tarpe sulaukdami vis daugiau pasaulyje pripažintų muzikantų bei įtakingų muzikos pasaulio asmenybių. Organizatoriai tikisi, jog ir toliau pavyks išlaikyti išskirtinį festivalio prieinamumą – dauguma koncertų yra nemokami, todėl kamerine muzika gali džiaugtis ne tik tie, kurie gali sau leisti, bet absoliučiai visi besidomintys ar tiesiog smalsumo vedami.

ANTONIO SPACCAROTELLA

Antonio Spaccarotella

Festivalio atidarymo koncertas

Festivalio atidarymo koncertas

Giedrius Gelgotas ir Joana Daunytė

Giedrius Gelgotas ir Joana Daunytė

Liutauras Janusaitis ir VDU kamerinis orkestras

Liutauras Janusaitis ir VDU kamerinis orkestras

Laimonas Salijus

Laimonas Salijus

Festivalio uždarymo koncertas

Festivalio uždarymo koncertas