Šiuolaikinės lietuvių kompozitorių kūrybos fiesta „Muzikos ruduo’19 | Kaukti „

Kasmet lapkritį lietuvių muzikos garsais suskamba „Muzikos ruduo“ – vienintelis išskirtinai moderniai ir šiuolaikinei lietuvių kompozitorių kūrybai dedikuotas festivalis. Jame kasmet atliekamos ir pačios naujausios, ir jau pripažintos kompozicijos, atskleidžiančios kokybišką ir plačią lietuvių muzikos panoramą.

Šiemet lapkričio 15–19 d. Vilniuje festivalis ir vėl pakvietė artimai pažinčiai su savo šalies muzikine kultūra. Muzikos ruduo© Organizatorių archyvas „Muzikos rudens“ misija – atvirą, smalsų šių dienų gyventoją skatinti atrasti, suprasti ir priimti šiuolaikinę lietuvių kūrybą ir pasinerti į geriausią muziką, sukurtą čia ir šiomis dienomis, atliepiančią šiandienos gyvenimą ir todėl skirtą šių dienų klausytojui, rašoma pranešime žiniasklaidai. Festivalyje nuolat groja geriausi į šiuolaikinę muziką besigilinantys atlikėjai, nuolat atliekantys ir puoselėjantys lietuvių šiuolaikinę muziką, inspiruojantys ir inicijuojantys naujų kompozicijų sukūrimą ir aktyviai bendradarbiaujantys įgyvendinant šios muzikos sklaidą.

Šiemet tarp tokių atlikėjų ambicingi šiandienos muzikos entuziastai VDU Muzikos akademijos studentai: tarptautinių konkursų laureatės Monika Pleškytė (sopranas) ir Gabrielė Bukinė (sopranas) (prof. S.Martinaitytės ir prof. A.Eitmanavičiūtės kl. studentės), akademijos asistentė pianistė Kotryna Kaklauskaitė, smuikininkė Aistė Mikutytė (doc. R.Bliškevičiaus kl.) violončelininkas Marius Sakavičius (doc. R.Kalnėnaitės kl.).

Šių metų festivalio tema – „Kuriantys muzikos istoriją“. Muzikos ruduo“ kviečia artimiau pažinti tuos, kurie ryškiausiai kuria mūsų muzikos istoriją – jau 30 metų (nuo 1989 m.) teikiamos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus. Tai – asmenybės, kurių muzikoje įspausti šių dešimtmečių istorijos tėkmės, pasaulėvaizdžio, emocijų ir asmeniniai pėdsakai. Festivalyje nuskambės šešios programos, reprezentuojančios prestižinės premijos laureatų kūrybą. Net devyniolikos Lietuvos kultūrai nusipelniusių kūrėjų – Algirdo Martinaičio, Juliaus Juzeliūno, Jeronimo Kačinsko, Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko, Onutės Narbutaitės, Anatolijaus Šenderovo, Vidmanto Bartulio, Felikso Bajoro, Jurgio Juozapaičio, Vytauto Barkausko, Ryčio Mažulio, Vytauto Laurušo, Šarūno Nako, Ramintos Šerkšnytės, Vaclovo Augustino, Giedriaus Kuprevičiaus, Fausto Latėno ir Justės Janulytės – muzika skambės koncertuose MO muziejuje, Kompozitorių namuose ir Vilniaus Choralinėje sinagogoje. Skambėsiančios programos konceptualiai ir kartu suprantamai atskleis šiuolaikinės lietuvių muzikos panoramą ir raidą nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų iki pat šių dienų. Verta paminėti, kad taip plačiai Nacionalinės premijos laureatų kūryba pristatoma pirmą kartą.
2019 lapkričio 17 d. šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalyje „Muzikos ruduo“ Lietuvos kompozitorių sąjungos salėje dominavo vokalinė muzika. Kompozitorių namus lietuviškos muzikos garsais pripildė VDU Muzikos akademijos studentai: dainininkės Monika Pleškytė ir Gabrielė Bukinė (prof. A.Eitmanavičiūtės ir S.Martinaitytės kl.), smuikininkė Aistė Mikutytė (doc. R.Bliškevičiaus kl.), violončelininkas Marius Sakavičius (doc. R.Kalnėnaitės kl.) ir fortepijono katedros asistentė pianistė Kotryna Kaklauskaitė.

Kauniečiai muzikai savo programoje „Kaukti“ išskleidė plačią lietuvių muzikos panoramą: skambėjo daugiau nei pusės – net vienuolikos – prestižine premija apdovanotų kompozitorių kūryba. Publika išgirdo tris instrumentiniams ansambliams skirtas Jurgio Juozapaičio, Osvaldo Balakausko ir B. Kutavičiaus kompozicijas bei aštuonis opusus balsui ir instrumentams (Giedriaus Kuprevičiaus, Jeronimo Kačinsko, Juliaus Juzeliūno, Ramintos Šerkšnytės, Algirdo Martinaičio, Fausto Latėno ir Vytauto Laurušo vokalinius kūrinius).

Renginio programa

1. Šarūnas Nakas , Krautuvė (2019, premjera) Balsui, smuikui, violončelei ir fortepijonui – M.Pleškytė, A.Mikutytė, M.Sakavičius, K.Kaklauskaitė;
  2. Raminta Šerkšnytė, Pasaka (Saulos dainos, 2004), Balsui ir fortepijonui – G.Bukinė, K.Kaklauskaitė;
  3. Julius Juzeliūnas, Naktis (1964) Balsui ir fortepijonui – G.Bukinė, K.Kaklauskaitė;
  4. Osvaldas Balakauskas, Kaip marių bangos prisilietimas (1-2 dalys) (1975) Smuikui ir fortepijonui – A.Mikutytė, K.Kaklauskaitė;
  5. Vytautas Laurušas, Romansas “Žiema” (1975) Balsui ir fortepijonui – M.Pleškytė, K.Kaklauskaitė;
  6. Giedrius Kuprevičius, Raidžių Lietuva (Vienadienės Tėvynės dainos, 2010) Dviems balsams ir fortepijonui – M..Pleškytė, G.Bukinė, K.Kaklauskaitė;
  7. Jeronimas Kačinskas, Paslaptis (1968) Balsui ir fortepijonui – G.Bukinė, K.Kaklauskaitė;
  8. Bronius Kutavičius, Perpetuum mobile (1979) Violončelei ir fortepijonui – M.Sakavičius, K.Kaklauskaitė ;
  9. Faustas Latėnas, Triptyque de printemps: Les nuages, Il pleut, Nostalgie (1986) Balsui ir fortepijonui – M.Pleškytė, K.Kaklauskaitė;
  10. Jurgis Juozapaitis, Mėnulio šviesa (1999) Smuikui, violončelei ir fortepijonu – A.Mikutytė, M.Sakavičius, K.Kaklauskaitė;
  11. Algirdas Martinaitis, Heatera Esmeralda (2003) Balsui, smuikui, violončelei ir fortepijonui – G.Bukinė, A.Mikutytė, M.Sakavičius, K.Kaklauskaitė;