VDU MA doc. A. Dambrauskas apie Dainų šventę (interviu)

Pasibaigus Lietuvos šimtmečio dainų šventei „Vardan Tos“, trumpai pakalbinome VDU Muzikos akademijos docentą Artūrą Dambrauską, dainų šventę vainikavusio renginio – Dainų dienos – meno vadovą.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/kultura/naujiena/naujienos/simtmecio-dainu-sventeje-daugiau-nei-36-tukst-dalyviu-ir-102-metu-kanklininkas-is-australijos-1104-993774

LR Prezidentė baigė savo sveikinimą žodžiais „Dainuok, Lietuva”, pasibaigus dainų šventei, ar tikrai Lietuva dainuoja?
Lietuvos 100-mečio Dainų šventėje Lietuva tikrai dainavo ir tai darė nuoširdžiai ir entuziastingai.

Kokia svarbiausias dainų šventės problemas matote jūs?
Didžiausia problema – valstybės požiūris į Dainų šventės fenomeną. Jeigu niekas nesikeis, tai neaišku, ar bus kam dainuoti kitose šventėse. Nors yra Dainų švenčių įstatymas, bet jis taip, kaip turėtų veikti – neveikia. Milžiniškas nesusivokimas įvairių lygių valstybės biurokratų galvose, kas apskritai yra dainų šventė? Visų pirma, tai yra didžiulis ir nuolatinis procesas, o ne vieno ar kito teisės akto priėmimas, kuris ir gali garantuoti dainų šventės tęstinumą. Labai viliuosi, kad nors dalis biurokratų po šios šventės taps labiau sukalbami ir patriotiškesni.

Koks jaunimo požiūris į lietuvių liaudies dainas?
Jaunimas su malonumu dainuoja lietuvių liaudies dainas, kai jos aprėdytos šiuolaikinėmis išraiškos priemonėmis.

Ar dainos liejasi iš širdies, ar tai kaip prievolė jaunimui?
Manau, kad visi buvę estradoje dainavo iš širdies. Per prievolę tikrai nesuvarysi tiek dainininkų.

Kas motyvuoja jaunimą dainuoti?
Čia kaip reklamoje „kartą paragavęs – negali sustot“ (juokiasi – aut.past.) Daina visada buvo, yra ir bus viena stipriausių emocinės saviraiškos priemonių.

Kaip pavyko jums sukontroliuoti tokią masę jaunų, greitų žmonių?
Pavyko, nes dirbo tokia pat greita jaunų žmonių komanda.

Dainų šventės meno vadovas, kokios jo pareigos, atsakomybė?
Šventės meno vadovas atsako už meninę dalį (repertuaras, chorų pasirengimas, dirigentų korpusas, aranžuotės ir pan.) O atsakomybė kaip ir visada – jeigu viskas gerai, tai laurus prisiima visi dalyviai, jeigu ne, tai kaltas meno vadovas (juokiasi – aut.past.).

Kas buvo sunkiausia repeticijų metu?
Ypatingų sunkumų nepastebėjau. Repeticijų grafikai buvo sudaryti iš anksto ir jų pavyko laikytis. O darbas su didelėmis masėmis žmonių visada turi savų niuansų.

Kaip jūs, konkrečiai, vertinate dainų šventę? Atsakymą argumentuokite.
Vertinu gerai. 100-mečio šventė manau labai kitokia ir negalėjo būti. Buvo rastas protingas kompromisas tarp duoklės tradicijai ir šiuolaikiškumo. Kitos dainų šventės rengėjams reiks gerai pasukti galvas, į kurią pusę eiti?

Iš kokių šalių dalyvavo dainų šventės dalyviai?
JAV, Kanada, Australija, Argentina, Vokietija, Austrija, Japonija, Rusija, Didžioji Britanija.
Dėkoju už pokalbį

Kalbino Greta Stasytienė