Dar vienas debiutas LNOBT scenoje – Ugnė Matukaitytė – Fraskita -G. Bizet operoje Karmen

 

2024 balandžio 4 ir 6 dienomis LNOBT scenoje karaliavo G. Bizet opera Karmen. Tai – dažniausiai statoma opera pasaulyje, o jos autorius Georges Bizet operos istorijoje pirmiausiai ir išliko kaip vieno šedevro autorius. Per 135 metus, prabėgusius nuo premjeros Paryžiaus teatre Opéra-Comique scenoje, neatsirado nė vieno operos kūrinio, kuris G. Bizet Karmen galėtų prilygti inscenizacijų skaičiumi. Tai nebuvo staigi šlovė, šios operos premjerą lydėjo skandalas. Tačiau jos populiarumas neblėsta ir šiandien. Bizet sukūrė keturias pilnai išbaigtas operas, tačiau užtektų ir vienos Karmen, kad Bizet šlovė pelnytai sklistų iki šiol.

Kiekviena šalis turi savo moters suvokimą. Ispanams patinka stiprios moterys – ir charakteris, ir Karmen partija visada yra iššūkis dainininkei. Ji fatališka, hedonistiška, gyvenanti tik esama akimirka. Karmen yra pasiruošusi atiduoti visą save, puikiai suvokdama tokio poelgio galią, tačiau iš žmogaus, kuriam pasiduoda, ji pareikalaus lygiai to paties. „Laisva, nepriklausoma visų savo norų šeimininkė“, Karmen spinduliuoja griaunančią, laukinę aistrą ir nepaaiškinamai viliojančią jėgą. Ko gero, tai charizmatiškiausias operų personažas. Chozė, savo nelaimei pakerėtas Karmen kaprizų, praranda viską – griūna visas jo moralus, ramus ir doras pasaulis. Jis įsivaizduoja savo meile sugebėsiantis išlaikyti karmen, galbūt netgi atpirkti… Deja…

Šio pastatymo režisierius – Arnaud Bernard, scenografas – Alessandro Camera, kostiumų dailininkė – Maria Carla Ricotti, choreografas – Gianni Santucci.

Dirigentas – Emanuele Quaranta

  Karmen – Ieva Prudnikovaitė

      Don Chose – Edgaras Montvidas

   Eskamiljas – Steponas Zonys

       Mikaela – Viktorija Miškūnaitė

   Fraskita – Ugnė Matukaitytė

     Dankairas – Arūnas Malikėnas

Mercedes – Eglė Stundžiaitė

Remendadas – Rafailas Karpis

Cuniga – Egidijus Dauskurdis

   Moralesas – Mindaugas Miškinis

Abejuose spektakliuose Karmen draugę ir kontrabandininkę Fraskitą atliko VDU Muzikos akademijos alumnė Ugnė Matukaitytė (prof. S. Martinaitytės ir prof. A. Eitmanavičiūtės kl.)

Prancūziškai ispaniškas temperamentas, intriguojantis siužetas apie Ispanijos čigonę, pasirinkusią mirtį vardan laisvės ir meilės ir nuostabi, visiems puikiai pažįstama muzika. Karmen istorija – gyvybingiausias mūsų šimtmečio kultūros mitas apie paslaptingą moters prigimtį.