Keliaujanti opera „Tarnaitė ponia“

Spektaklis scenoje ant ratų: Giovanni Battistos Pergolesi vienaveiksmė komiška opera „Tarnaitė ponia“

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras operos „Tarnaitė ponia“ pastatymą sukūrė taip, kad visi jame dalyvaujantys atlikėjai spektaklio metu tilptų vilkiko priekaboje įrengtoje scenoje. Keliaujančios operos, arba „Opera on the Truck“, idėją pasiūlė LNOBT Operos meno vadovas Sesto Quatrini, ją išvystė LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas ir režisierius Gediminas Šeduikis. Ryškiaspalves „Tarnaitės ponios“ dekoracijas scenai ant ratų sukūrė scenografė Sigita Šimkūnaitė, ne mažiau ryškiais operos solistų kostiumais pasirūpino dailininkė Ugnė Tamuliūnaitė. Abi kūrėjos tvirtina, jog meninį sprendimą, primenantį trijų pereinamų kambarių lėlių namelį, padiktavo komiška operos nuotaika ir ilgos, bet siauros vilkiko priekabos parametrai.

Maždaug 50 min. lietuvių kalba pristatomos operos „Tarnaitė ponia“ siužetas sukasi apie namų šeimininke svajojančia tapti tarnaitę, išradingai maustančią savo poną. O šis delsia jai pirštis ir netgi grasina ieškosiąs kitos nuotakos! Visgi moteriškas gudrumas triumfuoja, ir vaidinimo pabaigoje žiūrovai tampa meilės dueto liudininkais…

„Keliaujančios operos“spektaklyje vaidina operos solistai Monika Pleškytė (VDU Muzikos akademijos alumnė, prof. S.Martinaitytės kl.), Kšištofas Bondarenko ir Egidijus Dauskurdis, aktorius Benadas Arkauskas.

Visi žino, kad erdviausią šalyje sceną turinčio LNOBT spektaklių į mažesnes sales perkelti jokiu būdu neįmanoma. Tačiau galima pastatyti operą taip, kad ji būtų pritaikyta rodyti… vilkiko priekaboje! Ir tokia opera jau pastatyta: Lietuvos miestų ir miestelių aikštėse rugsėjo mėnesį žiūrovų lauks Giovannio Battistos Pergolesio vienaveiksmė komiška opera „Tarnaitė ponia“.

Vilniečiai operą „Tarnaitė ponia“ ant vilkiko priekabos scenos galėjo gėrėtis du kartus. Pirmasis pasirodymas istorinės operos dienos proga įvyko Valdovų rūmų kieme rugsėjo 5 d., o rugsėjo 25 d. „Kultūros nakties“ renginių programos metu, opera atkeliavo į Daukanto aikštę.

Vilkikas „Keliaujančią operą“ savo turą po Lietuvą pradėjo rugsėjo 12 d. Tytuvėnų centrinėje aikštėje, rugsėjo 13 d. viešėjo Ariogalos Kultūros namuose ir tą pačią dieną Raseinių Žemaičio aikštėje, rugsėjo 17 d. – Pakruojo Vienybės aikštėje, rugsėjo 30 d. Kauno Nepriklausomybės aikštėje.
Maždaug 50 min. trunkančios operos „Tarnaitė ponia“ siužetas apie namų šeimininke trokštančią tapti tarnaitę, išradingai maustančią savo poną, gal ir neįmantrus, užtat sukeliantis ne vieną juoko bangą. Meilė ir gudrumas galiausiai triumfuoja: visi prie vilkiko susirinkusieji tampa tarnaitės ir pono vestuvių svečiais.

„Šis projektas – pirmas toks man žinomas, kai vilkiko priekaboje įrengtoje scenoje po regionus keliauja opera. Tik nebijokite šio žodžio – mūsų spektaklis skirtas visų pirma tiems, kas sunkiai prisirengia apsiauti išeiginius batus ir keliauti į teatrą. Čia jums neprireiks prašmatnios suknelės, nes pati opera atkeliauja pas jus į svečius. Mano herojė Serpina pasistengs jus įtikinti, kad mes, moterys, pačios esame savo likimo audėjos: jei santykiai nesiklosto taip, kaip norėtųsi, visada galima pasitelkti fantaziją, apsukrumą ir nekaltas moteriškas gudrybes“, – pasakoja LNOBT Metų operos viltimi šįmet pripažinta solistė M. Pleškytė.