KOLIAŽINĖJE OPEROJE „MAŽVYDAS“ VDU MUZIKOS AKADEMIJOS ALUMNIS MARTYNAS ŽUKAUSKAS

2020 KOVO 11 D. švenčiant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį, kartu minint Justino Marcinkevičiaus 90-ąsias gimimo metines COZY by Siemens arenoje“, įvyko J.Jurkūno koliažinės operos „Mažvydas“ premjera. Projekto globėjas J. E. Prezidentas Valdas Adamkus.

Mažvydas – dramatiškas, gilus, sukūręs pirmą lietuvišką knygą, toks, kokį jį savo dramoje pamatė Justinas Marcinkevičius, atgyja naujame muzikiniame spektaklyje – koliažinėje operoje „Mažvydas“. Specialiai Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui susiburia išskirtinė kūrybinė grupė ir žiūrovų įvertinti aktoriai bei atlikėjai. Režisieriaus Kęstučio Jakšto režisuojamame spektaklyje pagrindinį vaidmenį atliks Vladas Bagdonas ir Giedrius Arbačiauskas. Mažvydo sūnų Kasparą įkūnys Mantas Jankavičius, mylimąją – Monika Marija, posūnį Kristupą – Rokas Laureckis, o Mažvydo žmonos Benignos vaidmenį pakaitomis atliks LNOBT solistės Jovita Vaškevičiūtė ir Joana Gedmintaitė, Vienuolio-inkvizitoriaus vaidmenį atliko VDU Muzikos akademijos dainavimo katedros prof. S.Martinaitytės asistentas Martynas Žukauskas. Dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas.

„Man ir daugybei mano lemties žmonių, kurie pusę amžiaus priverstinai gyveno toli nuo Lietuvos, tiek M. Mažvydo, tiek Just. Marcinkevičiaus vardai buvo liudijimas, kad tėvynė nėra nutautinta, kad joje pulsuoja istorinė atmintis, kad mūsų tautinės šaknys – gyvos, ir iš jų anksčiau ar vėliau iškils laisvės daigai“, – teigia Prezidentas Valdas Adamkus, tikintis, jog tokie projektai – šviesus ir labai prasmingas darbas visuomenei.

Unikalus muzikinis spektaklis, jungiantis istoriją ir poeziją, realius faktus ir kūrybos laisvę, pasakoja apie pirmosios lietuviškos knygos – „Katekizmo“ – gimimą, jos autorių Martyną Mažvydą, jo dramatišką ir sudėtingą gyvenimą, apie lietuvybės sklaidos sąlygas, iššūkius ir realybę XVI amžiuje, didelių politinių ir religinių permainų fone.

Kiekviena valstybė, kiekviena tauta įprasmina savo pirmosios knygos nacionaline kalba gimimą kaip pamatinį egzistencijos ženklą. Kiekviena lietuvių karta grįžo, grįžta ir grįš prie Mažvydo „Katekizmo“ tekstų ir kontekstų, savaip juos suprasdama, reflektuodama, bet niekada nekvestionuodama mūsų pirmosios knygos vertės.

Visi suvokia, kad be šios datos ir šio kultūros įvykio visa Lietuvos istorija būtų kitokia. Vėlesnis priešinimasis nutautinimui, su kiekviena naujai užaugusia karta besikartojantys sukilimai, knygnešystės fenomenas, pagaliau – politinis valstybės atgimimas ir 1918 m., ir 1990 m. – viskas yra tiesioginė tąsa proceso, kurį pradėjo Martynas Mažvydas.

Ši „Lietuvos“ ansamblio premjera – vienas iš bandymų prisiliesti prie klasikos, atveriant ją ir paverčiant sava, suprantama ir artima kuo didesniam žiūrovų ratui. Koliažinis žanras klasikinės operos pagrindu vienija įvairius muzikos stilius, todėl operoje „Mažvydas“ susijungs tautinių ir simfoninio orkestro styginių instrumentų, varinių pučiamųjų ir elektroninės muzikos skambesys, kino filmams būdinga muzika ir populiariosios muzikos stilius.

Operos scenarijų ir libretą sukūrė Arnas Ališauskas, Just. Marcinkevičiaus poezijos rinktinės „Viešpatie, nejaugi neprašvis?“ sudarytojas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premijos laureatas. Spektaklio kompozitorius – Jonas Jurkūnas, pelnęs Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimą, kuriantis kino filmams, spektakliams, populiariosios ir elektroninės muzikos gerbėjams. J. Jurkūnas sukūrė muziką kino filmui „Emilija iš Laisvės alėjos“.

Įspūdingą operos scenografiją sukūrė Auksinio scenos kryžiaus ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Gintaras Makarevičius, choreografė – Aušra Krasauskaitė, Auksinio scenos kryžiaus ir Padėkos kaukės laureatė, Šeiko šokio teatro šokėja ir Klaipėdos muzikinio teatro baleto solistė. Kostiumų dailininkė – ženklo „2ru2ra” įkūrėja, Anželikos Cholinos teatro šokio spektaklio „Idiotas“ ir miuziklo „Mindaugas“ kostiumų kūrėja Olga Filatova-Kontrimienė. Projekcijų dailininkas – Rimas Sakalauskas, šviesų dailininkas – Audrius Jankauskas.