Prof. Andreas Macco: yra tik vienas kelias į Romą
„Nebėra nei laiko, nei noro kviesti atsitiktinius žmones. Jeigu įsivaizduotume lygas muzikiniame pasaulyje taip, kaip sporte, tai profesorius iš „Mozarteum“ universiteto Zalcburge būtų NBA lygos atlikėjas“, – tokiais žodžiais prof. Tomas Ladiga pristato prof. Andreas Macco, atvykusį vesti meistriškumo kursų dainininkams.
Paklaustas, kodėl verta kviestis gabius ir garsius užsienio atlikėjus į Lietuvą, prof. T. Ladiga tokią galimybę įvertino kaip svarbią tobulėjimo kelyje. „Jog keltume savo lygį ir kaip universitetas, ir kaip kiekvienas atskirai, mes turime integruotis, tapti matomais pasauliniame kontekste. Tačiau tam, jog tokiais būtumėm, turime patys išgirsti ir pamatyti kitus. Ne paslaptis, jog „Mozartuem“ yra tikrai aukšto lygio universitetas Europoje ir dėstytojauti ten žmones kviečia pagal savus kriterijus. Sulaukę tokio kalibro atlikėjo kaip prof. Andreas Macco tikrai turime kuo didžiuotis“.
Prof. Andreas Macco taip pat džiaugėsi galėjęs pasidalinti savo patirtimi su Muzikos akademijos studentais. „Visi jie savaip nuostabūs. Žinoma, jauniems atlikėjams kartais pritrūksta įgūdžių išreikšti save, nepamiršti taisyklingai kvėpuoti dainuojant, klausyti ritmo ir muzikos, tačiau tuo pačiu ir perteikti emocijas“. Svečias iš Zalcburgo pastebėjo, jog šiais laikais tikrais profesionalais norintiems tapti žmonėms reikia mokytis kuo daugiau kalbų ir tuoj pat pokalbio metu uždainuoja rusiškai. „Kaip nuskambėjo, supratote, jog dainuoju rusiškai?“, – šypsosi vokiškai kalbantis profesorius. „Dainuoti tenka įvairiomis kalbomis, tikras profesionalas turi atsiminti visus žodžius, o dar geriau būtų, jeigu suprastų, ką dainuoja. Tikrai patarčiau jaunimui atkreipti į tai dėmesį“.
Meistriškumo kursų metu prof. Andreas Macco stengėsi pabendrauti su kiekvienu studentu, atskleisti dainavimo meno subtilybes, o net ir nepavykus padainuoti taip, kaip reikėtų, profesorius taktiškai išsakydavo pastabas. Dainavimo katedros vedėjas T. Ladiga pastebi, jog kuo daugiau žmogus yra pasiekęs savo karjeroje, tuo jis paprastesnis. „Jeigu pasižiūrėtumėte, kiek kainuoja tokių profesionalų kursai vasaros stovyklose, nustebtumėt. Džiaugiuosi, jog per „Erasmus“ mainų programą galėjome pasikviesti šį dėstytoją pas save, o studentai turėjo galimybę mokytis savaitę laiko nemokamai. Prof. Andreas Macco per tikrai labai trumpą laiką sugebėjo pasiekti greitesnį efektą ir tie, kurie ėjo pas jį, ieškojo kelio į gerą atlikimą ir techniką, turėjo tai pajausti“.
Neužtenka gerai dainuoti ir manyti, jog esi geriausias – tą patvirtina abu atlikėjai. „Lietuviams reiktų jau nulipti nuo pjedestalo – jeigu vieną dieną mums ploja ir džiaugiasi, kitą dieną turime vėl įrodinėti, jog esame to verti. Tas oro gurkšnis, kurį suteikė prof. Andreas Macco – labai svarbus, nes be praktikos gero atlikimo nebus. Būna, jog ateina „aukso gabalai“, tačiau tokių mažėja. Dažniau tai būna žmonės, kurie nori dainuoti, turi savyje motyvacijos, tinkamus pedagogus ir pasiekia aukštumas, o tie, kurie nededa pastangų – lieka aukso, tačiau gabalais“, – juokauja katedros vedėjas.
„Mozarteum“ universiteto profesorius teigia, jog jauniems atlikėjams svarbu ne tik nuolatos praktikuotis, stengtis ir surasti motyvacijos eiti į priekį, tačiau ne mažiau reikšminga yra koncentracija. „Žinote posakį: yra daugybė kelių į Romą, bet tiksliausias – tik vienas. Linkiu neišmėtyti savo energijos nereikalingai konkurencijai, susitelkti į darbą ir rasti tą kelią”.