Vaikų akcijos 80-osios metinės – „Lopšinės mirusiems vaikams“

 

Kauno gete nužudytų vaikų, kurių daugelio vardai nežinomi, nuotraukos iš tinklalapio.

„1944 metų kovo 27 dieną gete atsitiko baisiausias įvykis per visą laiką. Kai mieste dirbančios brigados išėjo, <…> geto gatvėmis pravažiavo automobiliai ir per garsiakalbius buvo paskelbta, kad kiekvienas, išėjęs iš namų, bus sušaudytas vietoje. Paskui prasidėjo klaiki akcija: atiminėjo vaikus. <…> Vaikus traukė iš lovų pusnuogius. Juos taip šiurkščiai svaidė į sunkvežimius, kad daugelį sunkiai sužalojo. Širdį vėrė nuo jų klyksmo, vyresnieji bandė bėgti. Žodžiais nenusakomo skausmo balsą užtrenkė griausminga radijo muzika. Pasaulis neregėjo tokio cinizmo.
Tuo pačiu metu griebė ir senus žmones. Nesirinkdami varė iš namų ir nedarbingus, ir sergančius.” Iš E. Holcmanienės atsiminimų knygos „Šitas vaikas turi gyventi”.

2024 m. kovo 27 d. buvo minimos taip vadinamos Vaikų akcijos, vieno žiauriausių Kauno gete įvykdytų nusikaltimų, 80-osios metinės. 1944 metais per vieną dieną iš Kauno geto buvo išvežta ir nužudyta apie 1700 vaikų ir senolių.

VDU Didžiojoje auloje vykusiame koncerte atliktos dainos skirtos tiems, iš kurių buvo atimta galimybė užaugti, ir tiems, kuriems nebuvo leista ramiai pasitikti savo gyvenimo saulėlydžio. Jas atliko jauni, bet jau tvirtai savo pasirinktu keliu einantys muzikai. Pagrindinis vakaro krūvis teko VDU Muzikos akademijos profesorių Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės studentėms, tarptautinių vokalistų konkursų laureatėms 2B Deimantei Bačiulytei, 4B Emilijai Bagdonaitei, 1B Liepai Dabriškaitei, 2B Ugnei Stražnickaitei, 3B Ievai Vaivadaitei ir pianistei prof. Audronei Eitmanavičiūtei.

Nors koncerte skambėjo daug liūdnų žydų kompozitorių lopšinių, bet finalinės populiariosios žydų tautos dainos priminė visiems salėje esantiems, kad „Mes esame, Mes gyvi“.

Itin sukauptą renginio atmosferą kiek trikdė vedėjo, švelniai tariant, ne itin korektiškas elgesys VDU Muzikos akademijos ir jos studenčių atžvilgiu, bet jis nesutrukdė Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadoriui Lietuvos Respublikoje Dr. Cornelius Zimmermann įdėmiai klausytis atliekamų dainų. Po koncerto ambasadorius primygtinai prašė prof. Sabinos Martinaitytės pranešti jam asmeniškai, kur dainuos šios jaunos ir talentingos dainininkės. Jis nori dar ne kartą išgirsti jų balsus. O tai yra pats didžiausias komplimentas jaunam menininkui.

Programa:

S.Goldfarb, „Shalom Alechem“ – E. Bagdonaitė, I. Vaivadaitė, U. Stražnickaitė, L. Dabriškaitė;

M.Bronner, lopšinė „Slof, mein kind“ iš vok. ciklo „Cradle song“ – E. Bagdonaitė;

L.Kogan, „Mame shlog mir nit“ – U. Stražnickaitė;

S.Berezovsky, „Epitaph“ – D. Bačiulytė;

S.Berezovsky, „Aza is gewen“ – L. Dabriškaitė;

E.Pessen, „Shlof mein fegele“ – E. Bagdonaitė;

Žydų l. daina „Chiri bom“ – E. Bagdonaitė, L. Dabriškaitė;

M.Bronner, Lopšinė „Stejt in feld a bejmele“ iš vok. ciklo „Cradle songs“ – L. Dabriškaitė;

L.Pollack, „My Yidishe Momme“ – E. Bagdonaitė;

M.Gebritig, „Kleyner Yosem“ – I. Vaivadaitė;

N.Shternheim, „Hobn mir a nigendl“ – E. Bagdonaitė, I. Vaivadaitė, U. Stražnickaitė, L. Dabriškaitė;

E.Kalendar, „Hava nagila“ – I. Vaivadaitė ir merginos.