VDU Muzikos akademijos prof. Alexanderio Paley fortepijono universitetai
VDU Muzikos akademijos prof. Alexanderio Paley fortepijono universitetai
2024 balandžio 21 d. fortepijonų salone „Organum“ Vilniuje vyko VDU Muzikos akademijos Prof. Alexander‘io Paley‘aus fortepijono klasės studentų koncertas.
Pianistas prof. Alexander‘is Paley‘us baigęs studijas Maskvos konservatorijoje B. Davidovič ir V. Gornostajevos klasėse, išvyko į JAV. Ryški jo koncertinė veikla Europoje (ypač Prancūzijoje) bei Kinijoje su svarbiausiais šalių kolektyvais. Šios patirtys suformavo įvairialypį pianisto repertuarą, atlikimo stilių bei savitą pianizmo mokyklą, kuria pianistas jau trejus metus dalijasi su VDU Muzikos akademijos studentais. Visi jie yra pasirodę su VDU Muzikos akademijos kameriniu ir Kauno miesto simfoniniu orkestrais.
Prof. A. Paley‘aus studentai Elena Šešelgytė, Aušrinė Plonytė, René Marines‘as, Vardan‘as Gyodakyan‘as skambino didžiųjų baroko, klasicizmo ir romantizmo kompozitorių kūrinius. Apie programos pasirinkimą A. Plonytė teigė: „Į kiekvieną studentą žvelgti tarsi į augalą, kuriam reikia suteikti būtent tai, kas padės jam kuo labiau augti. O kadangi kiekvienas studentas toks skirtingas, todėl ir koncerto programa tikrai kontrastuojanti ir įvairi”. Apibūdindama A. Paley‘aus pedagoginį stilių, A. Plonytė pridūrė: „Profesorius yra iš tiesų išskirtinis pedagogas, – turėti tokį mokytoją mums yra didžiulė sėkmė. Paskaitų metu su kiekvienu iš mūsų jis dirba labai skirtingai, siekdamas atskleisti kiekvieno charakterį bei geriausias savybes, išryškinti individualumą. Profesorius su mumis yra labai nuoširdus – jaučiame didžiulį rūpestį, kad mums sektųsi. Toks jo absoliutus atsidavimas savo profesijai mus labai motyvuoja, įkvepia ir įžiebia didelę meilę muzikai”.
Profesoriaus studentų grojimo technikos prioritetas: pianizmo kultūra: švarus, neforsuotas ir kokybiškas garsas, ryškios, bet subtilios spalvos, aiškiai išgrota technika, įtikinami, tikslūs ir išreikšti charakteriai.
PROGRAMA
- S. Bach, Arija ir variacijos a-moll, BWV 989 – Elena Šešelgytė
- Haydn, Sonata C-dur, HOB. XVI:50 – René Marines
- Liszt, Du koncertiniai etiudai, S. 145: I. Waldesrauschen; II. Gnomenreigen – Aušrinė Plonytė
- Brahms, Pjesės op. 76: Kapričas h-moll, Intermezzo A-dur, Intermezzo, a-moll, – Aušrinė Plonytė
- S. Bach, Preliudas ir fuga H-dur, BWV 892 GTK II t.; Preliudas ir fuga h-moll, BWV 893 iš GTK II t. – Vardan Gyodakyan
- A. Mozart, Sonata dviem fortepijonams D-dur, KV 448 – René Marines ir Vardan Gyodakyan.
Elena Šešelgytė įgijo bakalauro ir magistro laipsnius Briuselio karališkoje konservatorijoje (prof. Daniel Blumenthal). Po magistro tęsė studijas Vienos menų universitete, kamerinės muzikos srityje. Tobulinosi su žymiausiais pasaulio pedagogais bei atlikėjais: Ph. Entremont, M. Beroff, R. Roux, Ph. Collard, N. Delle Vigne Fabbri, J. Lowenthal, Eugene Indijc. Koncertavo Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Austrijoje, Japonijoje, JAV. Yra įvairių tarptautinių konkursų laureatė.
Aušrinė Plonytė mokytis groti fortepijonu pradėjo Palangos S. Vainiūno meno mokykloje. Baigė Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatoriją (mokytojos ekspertės J. Liutkienės kl.) ji yra daugybės muzikos festivalių Lietuvoje dalyvė bei tarptautinių pianistų konkursų prizinių vietų laureatė Lietuvoje, Lenkijoje, Slovėnijoje, Kanadoje ir Vokietijoje.
René Marines‘as bakalauro laipsnį įgijo Nuevo Leon universitete Meksikoje, kur jis mokėsi doc. Antoninos Dragan klasėje. Studentas yra laimėjęs prizines vietas konkursuose Meksikoje, Niujorke, San Fransiske bei Sankt Peterburge. René koncertavo kaip solistas su Monterėjaus orkestru (Meksika), Sankt Peterburgo orkestru (Rusija).
Vardan‘as Gyodakyan‘as fortepijonu skambinti pradėjo būdamas penkerių ir tais pačiais metais jau dalyvavo jaunųjų pianistų konkursuose. Jis studijavo prof. Armen Babakhanian (Jerevano valstybinė konservatorija), VDU Muzikos akademijoje doc. Donaldo Račio ir prof. Audronės Eitmanavičiūtės klasėse, tobulinosi pas prof. Peter Lang (Zalcburgo Mozarteume). Vardan‘as – prizinių vietų laureatas tarptautiniuose pianistų konkursuose Malaizijoje, Lietuvoje, Jerevane ir Italijoje. Jis koncertavo Armėnijoje, Italijoje, Lietuvoje, Austrijoje, Vokietijoje, JAV ir Jungtinėje Karalystėje. Grojo su Kauno miesto simfoniniu orkestru. Studentas buvo apdovanotas stipendijomis bei yra dalyvavęs meistriškumo kursuose su pasaulinio lygio pianistais: Pavel Gilinov, Dmitry Bashkirov, Svetlana Navasardyan, Boris Berman ir kitais.