Finaliniai B. Dvariono konkurso akordai: nuo rečitalių koncertų salėse iki kelionių į Disneylandą

Jau dvyliktą kartą jaunuosius smuikininkus ir pianistus iš viso pasaulio į Lietuvą pakvietęs Tarptautinis Balio Dvariono konkursas šį savaitgalį išrinko pačius geriausius. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje konkurso finalininkai pasirodė kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru diriguojamu Martyno Staškaus. Išdalintas ir šių metų konkurso prizinis fondas – beveik 30 tūkst. eurų.

XII tarptautiniame Balio Dvariono jaunųjų pianistų ir smuikininkų konkurse norą dalyvauti pareiškė 60 dalyvių. Po pirmųjų konkurso turų, kurie vyko Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje Kaune, paaiškėjo, kurie vyriausiųjų grupės dalyviai pasirodys finaliniame ture Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Tai – pianistai Milda Marija Kiškūnaitė (Lietuva), Arthuras Coatalenas (Prancūzija), Toby Olias Brechleris (Vokietija) ir smuikininkai Alma Vivienne Keilhack (Vokietija), Karoliina Kuppart (Estija) bei Rokas Diržys (Lietuva).

Tarptautinę žiuri maloniai nustebino ir smuikininkė iš Lietuvos – vos dešimties Bernadeta Januškaitė tapo II vietos laureate ir pelnė specialų prizą už geriausią baroko kūrinio atlikimą. Jai, kaip jauniausiai konkurso dalyvei, taip pat įteikta dovana – bilietas į „Disneyland“ atrakcionų parką Prancūzijoje. Aštuonmetis pianistas iš Australijos Andrew Yin, kaip jauniausias konkurso dalyvis, taip pat džiaugsis dovana – bilietu į „Dreamworld“ pramogų parką, tiesa, jau ne Europos, o Australijos žemyne. Jaunasis pianistas užėmė I vietą savo amžiaus kategorijoje bei pelnė specialųjį prizą už geriausią šiuolaikinio kompozitoriaus kūrinio atlikimą.

Šiemet konkurso atrankose ypatingai sekėsi dalyviams iš tolimosios Australijos, kurie įspūdingiausiai pasirodė jauniausiųjų pianistų grupėje – būtent jiems išdalintos visos prizinės vietos.

Vyriausios amžiaus kategorijos dalyvių finalo formatas kiek kitoks – kartu varžėsi ir pianistai, ir smuikininkai, kuriuos vertino bendra keturiolikos profesionalų tarptautinė žiuri. „Tai yra puiku, nes nėra svarbiausia, kas geriau pagros vieną ar kitą pasažą“, – sakė tarptautinės vertinimo komisijos narys smuikininkas Dmitrijus Sitkovetskis. „Renkiesi įdomiausią talentą, unikaliausią ir daugiausia potencialo rodančią asmenybę, nepriklausomai nuo instrumento kuriuo muzikas groja.“

Savo virtuoziškumą jaunieji talentai Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje demonstravo du vakarus iš eilės. Kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Martyno Staškaus, pirmąjį vakarą jaunieji talentai atliko E. Griego Koncertą fortepijonui a-moll, F. Mendelssohno Koncertą smuikui e-moll bei F. Liszt Koncertą fortepijonui nr. 2 A-dur. Antrąjį vakarą Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambėjo H. Vieuxtemps Koncertas smuikui nr. 5 a-moll, E. Griego Koncertas fortepijonui a-moll ir B. Dvariono Koncertas smuikui h-moll.

Šeštadienio vakarą vainikavo iškilminga apdovanojimų ceremonija. Vertinimo komisijos sprendimu smuiko kategorijoje I vieta ir 4000 eurų prizas atiteko lietuviui Rokui Diržiui. Jis taip pat įvertintas specialiaisiais prizais: už geriausią šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus kūrinio atlikimą (250 eurų) ir už geriausią B. Dvariono koncerto su orkestru atlikimą (700 eurų). Rokui skirta ir gausybė koncertinių prizų – rečitalis Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, pasirodymas tarptautiniame klasikinės muzikos festivalyje „Kultūros dienos“ (prizo steigėjas Marijampolės filharmonija). Jaunajam smuikininkui prizus skyrė ir  Kintų muzikos festivalis bei Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, jis gros muzikos ir festivalyje „Resurrexit“, rengiamą Šiaulių valstybinio  kamerinio choro „Polifonija“, bei Klaipėdos koncertų salėje.

Aštuoniolikmetė smuikininkė Alma Vivienne Keilhack iš Vokietijos užėmė II vietą, su kuria jai teko ir 2 500 eurų piniginis prizas. Už geriausią Balio Dvariono kūrinio atlikimą ji buvo apdovanota 500 eurų premija, o kitų metų sezone griežti ją pakvietė Kauno valstybinė filharmonija.

Vokietijos atstovams sekėsi ir pianistų konkurse. Čia  I vietą iškovojo Toby Olias Brechleris. Kartu su 4000 eurų piniginiu prizu jis pelnė ir du specialiuosius – už geriausią B. Dvariono kūrinio atlikimą (500 eurų), jam taip pat įteikta kvietimas dalyvauti tarptautinėje fortepijono akademijoje „Feuerwerk“ (prizo steigėjas „Klavierstadt Einbeck“). Jaunasis pianistas laimėjo ir Paliesiaus dvaro įsteigtą koncertinį prizą – rečitalį 2025/2026 m. sezone.

Antroji vieta pianistų atrankoje atiteko Prancūzijos atstovui Arthurui Coatalenui ( 2 500 eurų).  Tarptautinė žiuri jį įvertino ir už geriausią baroko kompozitoriaus kūrinio bei geriausią romantizmo kompozitoriaus kūrinio atlikimą. „Ambra Vox“ – Užutrakio dvaras Arthurui Coatalenui įteikė koncertinį prizą – rečitalį kitų metų sezone.

Tarptautinis Balio Dvariono konkurso diplomantėmis tapo ir piniginiais prizais (po 750 eurų) apdovanotos smuikininkė iš Estijos Karoliina Kuppart bei pianistė iš Lietuvos Milda Marija Kiškūnaitė. Milda taip pat apdovanota specialiuoju prizu už geriausią šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus kūrinio atlikimą (250 eurų) ir koncertiniu prizu, kurį įsteigė „Organum“ koncertų salė.

„Nuostabu matyti tokius talentus, nuostabu juos apdovanoti ir išlydėti į didžiąją sceną! Tikiuosi, kad visiems, atvykusiems ir dalyvavusiems Balio Dvariono konkurse, jis jau tapo tuo sėkmės keliu!” – sveikindamas finalistus kalbėjo profesorius Jurgis Dvarionas.

Daugiau informacijos apie konkursą rasite: https://dvarionas.link