KALĖDŲ STEBUKLAS: DIDYSIS PABĖGIMAS IŠ KAUNO IX FORTO
64 Mirties Fabriko kaliniams 1943-iųjų gruodžio 25 naktis, po ilgo ilgo pasiruošimo, staiga atsivėrė laisvės ir vilties horizontu. Didžioji svajonė išsipildė. Kad ir neilgam. Kad ir ne visiems…
2023 gruodžio 8 d. minint pabėgimo iš Kauno IX forto 80-tąsias metines Kauno IX forto muziejuje įvyko renginys, kuriame dalyvauti emociškai buvo labai sunku. Skambant Monikos Ryškutės-Žimailės (VDU MA alumnė) fleitos garsams kraupią ir itin skaudžią to meto atmosferą piešė aktorius Aleksandras Rubinovas (VDU MA docentas), skaitydamas fragmentus iš Alekso Faitelsono knygos „Pabėgimas”.
LNOBT solistas Liudas Mikalauskas (VDU MA prof. S. Martinaitytės alumnis) labai jautriai atliko lopšinę „Mano mažasis kankiny” (ž. Mošės Diskanto).
S. Goldfarb‘o dainą „Shalom Alechem“ (liturginiu tekstu) atliko VDU Muzikos akademijos prof. Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės kl. studentės, tarptautinių konkursų laureatės 1B Liepa Dabriškaitė, 2B Ugnė Stražnickaitė ir 3B Ieva Vaivadaitė.
IX forto patirtys išsilaisvinusių kalinių kasdienybėje atsispindėjo visą gyvenimą. Minint pabėgimo iš Kauno IX forto 80-tąsias metines artimųjų prisiminimais dalinosi pabėgusiųjų Pinios Krakinovskio duktė ir Aba Diskanto dukterėčia Ya’arit Glezer ir pabėgimo dalyvio Mendelio Deičio sūnus Grisha Deičas.
Renginyje dalyvavo ir apie praeitį, ir dabarties įvykius Izraelyje kalbėjo Izraelio ambasadorė Lietuvoje p. Hadas Wittneberg Silverstein. Renginio pabaigoje tarsi himnas nuskambėjo E. Kalendar daina „Hava nagila”, kurią atliko VDU Muzikos akademijos studentės.
Minint pabėgimo iš Kauno IX forto 80-tąsias metines Kauno IX forto muziejuje buvo pristatyta ekspozicija, sukurta pagal kalinių – palaikų degintojų pabėgimo istoriją „Pabėgimas iš IX forto“. Ekspozicijos autoriai architektas Džiugas Karalius ir menininkas Mindaugas Lukošaitis