Lietuvių Čikagos operoje vėl skambėjo VDU Muzikos akademijos alumno Liudo Mikalausko balsas

2024 balandžio 28 d. Čikagos J. Sterling Morton High School East Auditorium Įvyko dar vieno spektaklio premjera. Šiais metais Amerikos lietuviai turėjo galimybę stebėti, klausyti ir gėrėtis J. Strauss‘o operete „Čigonų baronas“.

Operetės “Čigonų baronas” pagrindinė mintis – savigarba, laisvė, nacionalinis išdidumas. Šios vertybės aktualios visais laikais. Ir šiais laikais įvairiose šalyse yra tautinių grupių, kurios telkiasi savo rajonuose, stengiasi išsaugoti savo vertybes, tuo pačiu siekdamos būti pilnaverčiais tos šalies gyventojais. Tačiau net ir šiandien joms tenka įveikti tam tikrus požiūrio, galimybių barjerus. Būtent šiame fone vyksta operetės “Čigonų baronas” veiksmas.

1960 metai – laikas, kai po dogmatinio gyvenimo būdo, vyko perėjimas į laisvą pasaulį: moteriškos moterys, vyriški vyrai, jaunatviškas jaunimas, the Beatles, Latino, Coco Chanel, Elvis Prestley. Atsirado dideliais žingsniais šuoliuojanti pašėlusi pasirinkimo galimybių laisvė. Amerikos didmiesčio rajonas, kurio vienoje gatvės pusėje gyvena pasiturintys piliečiai, o kitoje – čigonai. Būtent jų buvimas čia, griauna vizualinę gatvės idilę, saugumo ir padorumo kriterijus. Tai – ponų pozicija. Tuo tarpu čigonai – tiesiog laisvi pasirinkimuose žmonės. Dviejų tautų santykių paradoksalumas išlikimo žaidime ir yra didysis spektaklio variklis.

“Čigonų baronas”- tai komiška istorija apie vienos gatvės gyventojus niekaip nepasidalinančius teritorijos. Istorija apie dviejų žmonių meilę, apie turtingų žmonių nuopuolius ir verslumo vingrybes. Operetėje atskleistas santykių cirkas, gyvai ir drąsiai kalbama apie laisvę plačiąją prasme. Juk nepriklausomai nuo šalies, prigimties, politinės situacijos, žmogus visą gyvenimą siekia būti laisvas savo pasirinkimuose, vertybėse. Jis siekia laisvės gyvenimui, galimybei ir meilei.

Garsusis kompozitorius ir dirigentas Richard Strauss operą apibūdino taip: “Opera yra vienas iš žymiausių žmogaus dvasios laimėjimų , tai aukščiausias civilizacijos žiedas”. Tuos žodžius galima pritaikyti ir Lietuvių Operai Čikagoje.

Kad toli nuo savo kilmės krašto gyvenantys lietuviai galėjo sukurti ir pusšimtį metų išlaikyti gyvą, veiklų, nerodantį nuovargio ar apatijos žymių, operos vienetą, tai tikrai nemažas laimėjimas, juo labiau, kad Amerikoje nei viena kita tautinė grupė, net nepalyginamai gausesnė kaip lietuviai, operos kolektyvo neturi.

Lietuvių Opera Čikagoje pastatė daugiau kaip 30 pasaulinio masto kompozitorių, operų. Visos operos dainuojamos tik lietuvių kalba. Visi Lietuvių operos solistai buvo ir tebėra lietuviai. Tai labai svarbu, nes operos teatras, kur pagrindinius vaidmenis atliktų kitataučiai nebūtų įdomus Lietuvių bendruomenei. Solistai A. Brazis, St. Baras, D. Stankaitytė, J. Vaznelis, J. Savrimas, A. Vokietaitis, A. Stempužienė, V. Momkus ir kiti buvo ir yra šio krašto lietuvių bendruomenės brangus turtas.

1990 m. kovo 11-ąją, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę ir sugriuvus “geležinei uždangai”, į Lietuvių Operos pastatymus yra kviečiami dainininkai iš Lietuvos, tuo būdu JAV publika gali susipažinti su geriausiomis Lietuvos operinio meno pajėgomis. Lietuvių Operoje yra dainavę ir daug garsių Lietuvos solistų: Violeta Urmana, Virgilijus Noreika, Vytautas Juozapaitis, VDU Muzikos akademijos profesorė Sabina Martinaitytė, VDU Muzikos akademijos docentas Egidijus Bavikinas, VDU Muzikos akademijos lektorė Gabrielė Kuzmickaitė ir kiti.

Lietuvių operoje dainuoja ir Čikagoje gyvenantys solistai, kurių tarpe yra ir dainavimo studijas pabaigusių LMTA Kauno fakultete: Vilma Skučienė (prof. S. Martinaitytės kl.) ir Genovaite Bigenytė (doc. G. Šmito kl.). Abi solistės atlieka solines partijas Lietuvių Operos statomuose spektakliuose ir dalyvauja ruošiamuose koncertuose.

J. Strauss operetėje „Čigonų baronas“ vieną pagrindinių – Župano vaidmenį atliko vienas pirmųjų VDU Muzikos akademijos alumnų – tarptautinių konkursų laureatas, LNOBT solistas Liudas Mikalauskas (prof. S. Martinaitytės ir prof. A. Eitmanavičiūtės kl.).

Čikagoje gyvenanti Vilma Skučienė atliko Arsenos vaidmenį.

LR prezidentas Valdas Adamkus rašė: “Man ypač džiugu, kad Lietuvių opera – vienintelė tautinė opera Jungtinėse Amerikos Valstijose. Todėl jos veikla visada skleidė ir puoselėjo ne tik menines, bet ir tautines vertybes, telkė išeiviją ir iš kartos į kartą skleidė grožio ir lietuvybės dvasią. Visiems lietuviams, kad ir kur jie gyventų, Lietuvių Opera buvo, yra ir, neabejoju, visada bus ryškus tautinės ir pasaulinės kultūros švyturys. Būtent Lietuvių operos scenoje pasirodė iškiliausi solistai ir dirigentai, režisieriai ir scenografai, buvo pastatyti garsiausi tautinės ir pasaulinės operos veikalai. Už šia gražią veiklą dėkoju visiems buvusiems ir esamiems operos atlikėjams bei vadovams, kieno rūpesčiai, darbai ir kūryba skleidžia ir puoselėja tėvynės meilę“.