Muziejų naktis 2025 – meno, istorijos ir muzikos sintezė VDU menų galerijoje „101“

Vieną kartą per metus muziejai atveria duris ne ryte, o vakarėjant, kviesdami lankytojus į ypatingus renginius, kurie tęsiasi iki pat sutemų. Europos muziejų naktis, jau 21-ąjį kartą sutampanti su Tarptautine muziejų diena, šiemet visoje Europoje minima šeštadienį, 2025 metų gegužės 17 dieną.

VDU menų galerija „101“, įkurta 2008 metais, yra tarp-akademinė erdvė, skatinanti šiuolaikinio meno sąveikas ir taikanti įvairias kūrybines strategijas – edukacines, vizualiąsias, performatyvias ir tyrimines. Galerija pristato Lietuvos ir užsienio menininkų kūrybą personalinėse ir grupinėse parodose, taip pat per eksperimentinius šiuolaikinio meno formatus. Jos kryptys – šiuolaikiškumas, performatyvumas, edukacija ir mediacija.

Šiemet muziejų naktyje lankytojai galėjo susipažinti su grafo Stanislovo Kazimiero Kosakovskio fotografijų paroda, kurią kuravo Milda Gineikaitė. Grafas buvo išskirtinė asmenybė Lietuvos ir Lenkijos fotografijos istorijoje. Bendradarbiaudamas su Ukmergės fotografu Juozapu Krajevskiu, nuotraukas spausdino Vaitkuškio rūmuose, kur 1894 metais įrengtoje fotolaboratorijoje kasmet būdavo pagaminama šimtai nuotraukų. Parodoje eksponuojamas tik nedidelis šio rinkinio fragmentas – moterų ir vaikų portretai bei fotografijos su knyga, simbolizuojančia apsišvietusio, apsiskaičiusio žmogaus įvaizdį. Knyga matoma įvairiose situacijose, o su ja rankose nufotografuoti ne tik grafo aplinkos žmonės, bet ir dvaro darbininkai, sodininkas, kaimiečiai.

Muziejų naktyje buvo galima susipažinti su dar viena ekspozicija „Kūryba kuria Kultūrą“, kurią kuravo Milda Gineikaitė ir Rimgaudas Barauskis. Ji įvairiomis išraiškos formomis pristatė VDU Menų fakulteto dėstytojų, absolventų ir studentų kūrybą, eksperimentuojant su erdve ir laiku neparodinėse fakulteto erdvėse. Parodoje buvo eksponuojamos fotografijos, instaliacijos, grafinis dizainas, videomenas ir kiti meno kūriniai, atskleidžiantys kūrybos ir kultūros ryšį.

Juvelyrinių kūrinių paroda „Komfortas II“, kurią skliautinėje rūsio salėje pristatė juvelyrė Ieva Žekevičiūtė, kvietė permąstyti patogumo reikšmę kasdienybėje. Ekspozicijoje pristatyti kūriniai su šiaudinių sodų motyvais, gintaro inkliuzais ir japoniškos Zen estetikos detalėmis atspindėjo subtilų ryšį tarp ramybės ir vidinių pokyčių būtinybės. Paroda išsiskyrė teminiu gilumu ir kruopščiu techniniu išpildymu, perteikiančiu menininkės jautrumą formai ir medžiagai, kviesdama apmąstyti komforto reikšmę ir jo poveikį žmogaus būsenai.

Trumpą populiariosios muzikos koncertą suruošė ir atliko Gabrielė Kuliešiūtė, VDU Muzikos akademijos Populiariosios muzikos atlikimo meno studentė, ir Naglis Bagdonas, Džiazo katedros džiazo pianistas.

`Didelę koncertinę vokalinės muzikos programą „Muzika iš praeities“ pristatė VDU Muzikos akademijos profesorių Sabinos Martinaitytės, Audronės Eitmanavičiūtės ir lektorės Gabrielės Bukinės studentai, tarptautinių konkursų laureatai.

  • Kristupas Laucius – 1B kurso studentas
  • Gabrielė Lekaitė – 1B kurso studentė
  • Mykolas Mikšys – 1B kurso studentas
  • Liepa Dabriškaitė – 2B kurso studentė
  • Ugnė Stražnickaitė – 3B kurso studentė
  • Deimantė Bačiulytė – 3B kurso studentė
  • Ieva Vaivadaitė – 4B kurso studentė

Pianistė: Domantė Matulevičiūtė.

Koncertinė programa „Muzika iš praeities“ – tai kelionė per įvairių epochų ir stilių vokalinę muziką, kurią atliko talentingi VDU Muzikos akademijos studentai. Programa apėmė klasikinius kūrinius, perteikiančius skirtingų laikotarpių muzikines tradicijas, o atlikėjų interpretacijos leido pajusti istorinį muzikos kontekstą. Tai buvo ne tik koncertas, bet ir kultūrinė refleksija apie muzikos raidą ir jos vietą šiuolaikinėje scenoje.

Muziejų naktis VDU menų galerijoje „101“ – tai meno, istorijos ir muzikos dermė, kviečianti lankytojus į nepamirštamą kultūrinę patirtį.