Parodoje „Amžinai laisva Ukraina!” skambėjo dainos

2022 rugsėjo 21 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta unikali Baltijos šalyse paroda „Amžinai laisva Ukraina!“, kurią sudaro 250 unikalių 1914–1923 m. Ukrainos kariuomenės eksponatų iš įvairių Ukrainos ir JAV muziejų, archyvų ir bibliotekų. Ši paroda – pirmasis Europoje Ukrainos, kaip kandidatės į ES, muziejinis projektas, apjungiantis Lietuvą, Ukrainą bei JAV. Parodą globoja LR Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Tarptautinėje parodoje „Amžinai laisva Ukraina!“ pasakojama apie Ukrainos kovas už laisvę ir nepriklausomybę XX a. pr., šiandien ir vėl atsispindinčias ne tik Ukrainoje, bet ir visame pasaulyje. Paroda siekiama pagerbti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas – pagrindinį Ukrainos nepriklausomybės garantą, pabrėžiant ryšį tarp šiuolaikinės Ukrainos gynėjų kartos ir tų, kurie kovojo 1917–1921 m. Ukrainos nepriklausomybės kovose.

Parodoje atskleidžiami įspūdingi ir mažai žinomi tarpukario Ukrainos nepriklausomybės kovų puslapiai, ypatingai aktualūs šiuolaikiniame karo kontekste. Pagrindinis dėmesys yra skiriamas XX a. pr. Ukrainos kariuomenės uniformų istorijai iš ukrainiečių Sečės šaulių, Ukrainos centrinės Rados, Ukrainos Liaudies Respublikos, Vakarų Ukrainos Liaudies Respublikos, Ukrainos etmono Pavlo Skoropadskio valdymo ir Ukrainos Liaudies Respublikos direktorijos laikotarpių.

Iki karo Ukrainoje pradžios ši paroda buvo eksponuojama Nacionaliniame Ukrainos istorijos Antrojo pasaulinio karo metais muziejuje, Kyjive, tačiau muziejinės vertybės buvo evakuotos ir perkeltos į Vytauto Didžiojo karo muziejų. Dauguma eksponatų iki šiol buvo žinomi tik siauram specialistų ratui, bet neprieinami plačiajai visuomenei. Vieninga Amerikos, Lietuvos ir Ukrainos paroda simbolizuoja ne tik transatlantinį kultūrinį, bet ir karinį bendradarbiavimą.

Parodos atidaryme dainavo VDU Muzikos akademijos studentai Emilija Bagdonaitė (prof. S. Martinaitytės ir A. Eitmanavičiūtės kl.), Povilas Strikaitis (prof. T. Ladigos kl.) ir prof. S. Martinaitytės ir A. Eitmanavičiūtės kl alumnis Gytis Murauskas.