Teatralizuotas koncertas „Apie ją ir apie mus“ Šiauliuose ir Vilniuje

2022 rugsėjo 18 d. Šiaulių Polifonijos salėje vyko “Šalom, Akmene!” projektas – teatralizuotas koncertas “Apie ją ir apie mus”, skirtas Nechamai Lifšicaitei atminti. Koncerto klausėsi ŠKŽB – Šiaulių krašto žydų bendruomenės nariai.

Rugsėjo 25 d. šis koncertas vyko Vilniuje, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos salėje. Jo klausėsi tarptautinio Nechamos Lifšicaitės vokalistų konkurso dalyviai ir svečiai.

Projektas „Šalom, Akmene!” – Dianos ir Marijaus Lopaičių iniciatyva, kuria siekiama išsaugoti atmintį apie žydus, gyvenusius Akmenės rajone, išsaugoti kultūrinį žydų paveldą, didinti jo prieinamumą visuomenei bei perkelti jo dalį į virtualią erdvę. Projekto metu vyksta konferencijos, edukacijos, parodos, susijusios su žydų kultūra ir paveldu, pagerbiamos Holokausto aukos Akmenės krašte – kasmet rugpjūčio pradžioje rengiamas atminties žygis iš Akmenės į Mažeikius, kur buvo sušaudyti Akmenės žydai, skaitomi jų vardai. 2021 metais surengtas ir fotokonkursas „Žydai Žemaitijoje“, kurio darbai eksponuoti Akmenėje, Pakruojyje, Vilniuje (LR Seime), Klaipėdoje, yra tvarkomos Akmenės krašto žydų kapinės, skaitmenizuojami išlikę antkapiai.

Ypatinga projekto dalis – edukaciniai koncertai. Projekto eigoje meno mokyklų moksleiviai, padedami profesionalų parengia edukacines-muzikines programas, kuriose atlieka žydų tradicinę muziką, dainuoja dainas jidiš kalba. Šios koncertinės programos rodomos ne tik Akmenėje, bet ir kitose Lietuvos vietose. Paskutinioji – „Apie ją ir apie mus“, skirta Nechamos Lifšicaitės atminimui. Pastaroji programa jau rodyta Akmenėje.

Programos meno vadovas ir kūrinių aranžuotojas – Michailas Bolšunas, režisierė – Daiva Kvaukienė, chormeisterė – Žydrūnė Kazlauskaitė. Programoje Akmenės ir Joniškio meno mokyklų moksleiviai koncertuoja kartu su solistu Rafailu Karpiu. Jiems padeda VDU Muzikos akademijos koncertmeisterė, lekt. Kotrynos Kaklauskaitės kl. alumnė, tarptautinių konkursų laureatė pianistė Domantė Matulevičiūtė.

Projektą iš dalies finansuoja Geros Valios Fondas ir Lietuvos Kultūros Taryba. Prisideda ir Akmenės rajono savivaldybė. Nuolatiniai projekto partneriai ir bičiuliai – Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija, Šiaulių krašto žydų bendruomenė, Akmenės rajono meno mokykla, Akmenės krašto muziejus, VšĮ Akmenės istorijos muziejus, Akmenės miesto bendruomenė ir kultūros centras, fotografas Osvaldas Balodis, Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas.