VDU akademinis choras „Vivere Cantus“ suskambo konkurse Ispanijoje
VDU akademiniam chorui „Vivere Cantus“, skaičiuojančiam aštuntuosius gyvavimo metus, 2023 – ieji buvo vieni sėkmingiausių metų. Šiais metais choras ne tik demonstravo patobulėjusį muzikinį lygį Lietuvoje, bet ir užsitvirtino vietą Pasaulio tarptautinėje chorinės muzikos padangėje – dalyvavo prestižiniame tarptautiniame chorų konkurse Tolosoje (Ispanija).
Jau metų pradžioje, pavasarį, choras sėkmingai dalyvavo Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse, vykstančiame kas penkis metus ir įsitvirtino Lietuvos chorų bendruomenėje, pelnydami I –o laipsnio diplomą ir finale lygiuodamiesi pirmame penketuke tarp kitų geriausių Lietuvos chorų. VDU akademiniam chorui „Vivere Cantus“, Lietuvoje vykęs konkursas, tapo ne tik išbandymu konkuruojant su Lietuvos chorais, bet ir svarbiu etapu ruošiantis tarptautiniams renginiams. Birželio mėnesį, IX tarptautiniame chorines muzikos festivalyje, choras laimėjo Auksinę Šalčios juostą. Tuo metu „Vivere Cantus“ jau turėjo du prestižinius pakvietimus į „Seghizzi“ tarptautinį chorų festivalį Goricijoje (Italija) ir „Tolosa Choral Contest“ tarptautinį chorų festivalį Tolosoje (Ispanija). Vis dėl to buvo pasirinktas pastarasis, kur kas sudėtingesnis ir daugelį iššūkių pateikęs konkursas.
Meno vadovas doc. Rolandas Daugėla tvirtina, kad tik nedidelė dalis kolektyvų Lietuvoje gali pasigirti dalyvavę konkurse Tolosoje, todėl būti pakviestam dalyvauti minėtame konkurse – jau yra laimėjimas ir, taip pat didelis išbandymas, žinant, kad tai varžymasis su pačiais geriausiais pasaulio chorais. Taigi, tokiame kontekste, VDU kolektyvas turėjo atstovauti ne tik aukštąją mokyklą, savo miestą Kauną, bet ir Lietuvą bei jos chorinę kultūrą.
Prasidėjus naujiems mokslo metams, choras sulaukė gausaus būrio chorinės muzikos entuziastų, norinčių dainuoti chore. Buvo pradėtas formuoti reikalingas choro repertuaras pagal konkurso taisykles: privalomi baskų kompozitorių kūriniai ir kiti kūriniai, kurie turėjo atitikti organizatorių reikalavimus. Be minėtos konkursinės programos, chorui buvo privalu paruošti valandos koncertinę programą, kuri tris vakarus iš eilės skambėjo skirtinguose Ispanijos miestuose. Smagu, kad naujieji nariai sėkmingai įsiliejo į choro veiklą ir, kartu su visais choristais, per du pasiruošimo mėnesius, pasirengė metų renginiui.
Konkurse dalyvavo aukščiausio lygio chorai ir ansambliai iš įvairių pasaulio valstybių: Vokietijos, Kinijos, Pietų Korėjos, Slovėnijos, Ispanijos, Filipinų, Suomijos, Japonijos, Norvegijos, Italijos, Islandijos, Švedijos ir kitų. Chorui „Vivere Cantus“ teko garbė pasirodyti pirmiems ir atidaryti 54 -tąjį chorų konkursą. Visi chorai pasirodė dvejose konkursinėse programose: polifonijos ir liaudies muzikos žanruose. Kiekvieną festivalio dieną pasirodydavo po tris kolektyvus dviejose kategorijose, o salėje žiūrovai išklausydavo per 30 kūrinių. Visas likusias 5 dienas chorai koncertavo aplinkiniuose mietuose bei kituose regionuose.
„Vivere Cantus“ taip pat dalyvavo ne tik miestų koncertuose, bet ir jų organizuojamuose festivaliuose: Borja miestelyje tarptautiniame 42-ame „Jornadas internationales de Canto Coral” Aragonos regione, Tafallos mieste – 28 – ame „Ciclo Coral International festivalyje“. Koncertai buvo kupini nuoširdžių aplodismentų ir ovacijų, o taip pat diskusijų bei pagyrų netrūko iškilmingų vakarienių metu. Klausytojams labai patiko lietuvių chorinė muzika, o kai kuriuos kūrinius jie jau klausė ne pirmą kartą ir jais žavėjosi. „Vivere Cantus“ atliko Jono Tamulionio, Gintauto Venislovo, Juozo Naujalio, Gedimino Kalino, Algirdo Martinaičio, Liongino Abariaus, Vilijos Mažintaitės, Roberto Varno, Juozo Gudavičiaus chorinius kūrinius. Taip pat skambėjo Rafael Castro, Josu Elberdin, Jake Runestad, Hans Leo Hassler, Saens Rubio, Bengt Olen kompozicijos.
Baskų kraštas – tai Ispanijos chorinės muzikos sostinė, taip patys vietiniai gyventojai apibūdina savo pomėgį ir domėjimąsi chorų menu, o „Tolosos“ festivalis – tai vienas iš šešių prestižinių renginių, kurie laikomi vieni svarbiausių chorų konkursų ne tik Europoje, bet ir Pasaulyje. „Tai vienas geriausiai ir įspūdingiausiai organizuojamų festivalių chorines muzikos padangėje“, – sako choro meno vadovas Rolandas Daugėla. Ir tai tiesa, nes choristai 6 dienas gyveno nuostabiame San Sebastian kurorte, kuriame buvo pasirūpinta ne tik apgyvendinimu, maitinimu, bet ir puikiomis repeticijų patalpomis ir visomis kitomis komunikacinėmis priemonėmis, kurios leido choristams ne tik apžiūrėti nuostabų kurortą, pakilti funikulieriumi virš Biskajos įlankos, pasileisti svaiginančiais traukinukais, pasimaudyti Atlanto vandenyno bangose ir dar tradiciškai suorganizuoti ir pravesti naujų narių krikštynas. „O ką jau bekalbėti apie 16 kolektyvų iš įvairių pasaulio kampelių iškilmingą vakarienę, kurios metu galingai suskamba jungtinis choras atlikdamas visiems gerai žinomus privalomus konkurso kūrinius”, – papildo vadovas Rolandas Daugėla. „…ne tik šiurpai pagaugais nueina, bet ir ašaros akyse visuotinai pasirodo..”, – priduria dirigentas.
Į Lietuvą iš Ispanijos grįžęs choras pabrėžė, kad ši patirtis tarptautiniame konkurse – viena įspūdingiausių choro gyvavimo istorijoje. Choras yra dėkingas Vytauto Didžiojo univeristetui ir Menų centrui už pagalbą ir paramą organizuojant kelionę. Choristai teigia, kad dalyvavimas konkurse ir stebėjimas profesionalumu ir ypatingai aukštu meniniu lygiu pasižyminčius chorus, buvo labai savalaikė, įdomi ir vertinga patirtis, skatinanti kuo daugiau tobulėti bei tapti choru, gal būt ateityje galėsiančiu ir tokiame lygmenyje pelnyti apdovanojimus, kurie garsintų Lietuvą už jos ribų.
Choro „Vivere Cantus“ veikla nesustoja, o tik įsibėgėja. Dabar kolektyvas intensyviai ruošiasi artėjančioms jubiliejinės Dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ perklausoms ir laukia liepos mėnesio, kuomet ši įspūdinga šventė įvyks. Visus, kurie neabejingi chorinei muzikai ir norinčius prisijungti prie choro veiklos, „Vivere Cantus“ mielai kviečia ir pažada nuotaikingą atmosferą, dainingus įspūdžius bei neįkainojamą patirtį.