VDU alumnė Irina Krasnenko per muziką Nyderlanduose siunčia vilties žinią Ukrainai
Ukrainietė Irina Krasnenko, VDU Muzikos akademijos magistrantūros absolventė, savo muzikinį kelią praplėtė dainavimo studijomis prof. Sabinos Martinaitytės ir prof. Audronės klasėse Kaune. Šiame etape įgyti įgūdžiai ir žinios tapo tvirtu pagrindu jos tarptautinei karjerai. Šiuo metu ji gyvena ir dirba Nyderlanduose, kur yra žinoma kaip Amsterdam – Kiyv Cameratos solistė.
Amsterdam-Kiyv Camerata yra unikalus muzikinis kolektyvas, jungiantis Nyderlandų ir Ukrainos muzikantus. Šis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir dirigento Jeroen Weierinko, garsėja savo tarptautinėmis iniciatyvomis ir ypatingu dėmesiu kultūriniam dialogui. Jeroen Weierinko, gimęs Ootmarsume, Nyderlanduose, yra patyręs dirigentas, studijavęs Enschede ir Amsterdamo konservatorijose. Jis dirbo su įvairiais tarptautiniais kolektyvais, įskaitant orkestrus iš Ukrainos, Kazachstano, Lenkijos ir kitų šalių.
Amsterdam-Kiyv Camerata ne tik atlieka klasikinės muzikos šedevrus, bet ir siekia išryškinti pamirštus muzikinius perlus, tokius kaip Mysliveček ir Cimarosa kūriniai. Šis orkestras taip pat aktyviai dalyvauja renginiuose, kurie skatina solidarumą ir kultūrinį supratimą, ypač dabartinio karo Ukrainoje kontekste. Jų pasirodymai tampa ne tik muzikiniais įvykiais, bet ir stipriais politiniais bei humanitariniais simboliais.
2025 m. Irina dalyvavo 13 spektaklių ture Nyderlanduose, kuriame atliko Floros vaidmenį Giuseppe Verdi operoje „Traviata“, pelnydama publikos simpatijas ir kritikų pripažinimą.
2025 m. balandžio 13 d. ji pasirodys su Ukrainos Laisvės orkestru (The Ukrainian Liberty Orchestra), kuris buvo suburtas kaip atsakas į Rusijos invaziją į Ukrainą. Šis orkestras, vadovaujamas dirigentės Keri-Lynn Wilson, vienija muzikantus iš pagrindinių Kijevo, Charkivo, Donetsko ir Dnepro operos teatrų bei simfoninių orkestrų, taip pat karo pabėgėlius ir užsienyje gyvenančius ukrainiečius. Ukrainos Laisvės orkestras ne tik reprezentuoja aukščiausią muzikinį meistriškumą, bet ir yra stiprus solidarumo bei pasipriešinimo simbolis, skleidžiantis žinią apie Ukrainos kovą už laisvę ir nepriklausomybę. Koncerte Irina atliks George’o Friedricho Handelio, Pietro Mascagni ir Giovanni Battista Pergolesi arijas, perteikdama subtilias emocijas ir atskleisdama šių kompozitorių muzikos genialumą.
Dar vienas reikšmingas įvykis įvyks 2025 m. balandžio 19 d., Velykų šeštadienį, kai Romos katalikų bažnyčioje Irina atliks Giovanni Battista Pergolesi „Stabat Mater“. Šis pasirodymas taps ypatingu sakraliu akcentu, simboliškai susiedamas jos muzikinės kelionės pradžią Kaune su dabartiniais pasiekimais tarptautinėje scenoje.
Šiuo metu, kai Ukraina kovoja už savo laisvę ir nepriklausomybę, šis kūrinys įgauna dar gilesnę prasmę. „Stabat Mater“, perteikiantis skausmą ir viltį, tampa ne tik dvasiniu, bet ir politiniu simboliu, atspindinčiu Ukrainos tautos kančias bei jų nepalaužiamą tikėjimą šviesesne ateitimi. Irinos dainavimas šioje ypatingoje aplinkoje ne tik suteiks naują dvasinę prasmę Pergolesi kūrybai, bet ir taps solidarumo su Ukrainos kova už laisvę išraiška.